آورده نامحسوس استارتاپ ها در شرکت

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

 

?اغلب مواقع بنیانگذاران استارتاپ ها جز دانش فنی (know-how)و یا دارایی فکری مانند اختراع(پتنت)،علامت تجاری(trademark)،طرح صنعتی(industrial design) و دارایی های که تحت کپی رایت قابل حمایت است چون نرم افزار ها ، قالب ها و کد ها و… و یا سایر دارایی ها نامحسوس همچون کاربران و لیست مشتریان و…، آورده دیگری ندارند.

?‍?آیا این دارایی ها میتواند جز آورده استارتاپ در شرکت منظور گردد و به ثبت برسد!?

?هنگام تاسیس و ثبت شرکت به انواع شرکت های تجاری موجود در قانون ایران ، نحوه شناسایی و برآورد این دارایی ها متفاوت است.

?معمولا شتابدهندگان و سرمایه گذاران به عنوان حامی مالی و معنوی ، سرمایه نقدی شرکت را هنگام ثبت تامین میکنند و با توجه به میزان حمایت و ارزش تجاری استارتاپ میان خود تقسیم سهام مینمایند .

?‍?  اما آورده های غیرنقدی استارتاپ ها که ارزش واقعی این شرکت را تعیین میکند چه وضعیتی دارد?!

?معمولا دامنه ، نرم افزار ، اختراع، طرح ها و …پیش از تاسیس شرکت با نام اشخاص به ثبت میرسد و با توافق سهامداران جز دارایی شرکت قلمداد میشود اما در عمل مالکیت این دارایی ها به نام شرکت منتقل نمیگردد و همچنان در اختیار مدیران استارتاپی باقی میماند.

?این مساله زمانی منجر به بروز مشکل میگردد که سهامداران در هنگام نقل و انتقال سهام یا خروج از شرکت به اختلاف برخورد نمایند.

?دو راه حل برای این مساله متصور است:

♻️راه اول میتوان برخی دارایی های نامحسوس و غیر نقد استارتاپ ها را از طریق کارشناسی ارزیابی و قیمت گذاری نمود و همچون آورده نقد در سرمایه شرکت منظور نمود .

(همانطور که تاکید شد برخی ازین دارایی ها قابل ارزشگذاری است)

♻️راه دوم آنکه با انعقاد تفاهم نامه ایی ، مدیران استارتاپی را متعهد نمود در قبال آورده نقدی سرمایه گذار ، علاوه بر انتقال سهام شرکت ، در دارایی های نامحسوس شرکت که به ثبت نرسیده است شریک نموده و بدون اجازه سایر شرکا حق تصمیم گیری در خصوص نقل و انتقال اینگونه آورده ها یا بهره برداری شخصی را از خود سلب نماید.

⚠️در هر حال میتوان چنین برداشتی نمود که دارایی های نامحسوس استارتاپ ها متعلق به شرکت است و بنیان گذاران نمیتوانند به عنوان دارایی شخصی از آن بهره بردار نمایند یا اقدام به واگذاری و تصرف آن نمایند.

?اما از آنجا که اثبات تعلق دارایی های نامحسوس به شرکت تا حدودی دشوار است بهترین راه حل انعقاد قرارداد در این خصوص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *