احراز هویت کاربران، چالشی بی پایان؟

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

یکی از معضلات استارتاپ های حوزه فینتک مساله احراز هویت کاربران و تبعات ناشی از آن است .

معمولا عدم احراز هویت کامل و یا درست  کاربران ، استارتاپ ها را با چالش های امنیتی و حقوقی مواجه نموده است.

برخی از کلاهبرداران مجازی ، با ایجاد اکانت های جعلی  در اپ ها و وبسایت های اینترنتی و با استفاده از اطلاعات حساب و کارت های بانکی که از طریق هک و یا ایجاد صفحات فیشینگ بدست آورده اند اقدام به خرید اینترنتی و یا نقل و انتقال وجوه و  اعتبار مینمایند و ازین طریق صاحبان اینگونه اپ ها را بدردسر می اندازند.

پلیس فتا نیز در اولین اقدام ، نسبت به مسدود سازی حساب و یا برداشت وجوه حاصل ازین معاملات از حساب بانکی صاحب استارتاپ مینماید و تا روشن شدن مسالخه در مراجع قضائی ضررهای هنگفتی به کسب و کار شما وارد میشود.

در صورتیکه که اگر اطلاعات شفاف و درستی از کاربران خود  دراختیار داشته باشید و یا اینکه مسائل امنیتی و احراز هویت را درست پیش برده باشید،  بخشی از این مشکلات قابل حل است .

در هرحال احراز هویت یک معضل جهانی است مخصوصا برای استارتاپ هایی که بصورت فراملی عمل میکنند.بطوری که حتی آمار جعلی بودن اطلاعات تصدیق شده توسط مراجع رسمی نیز قابل توجه است .

 یکی از راهکارهایی که در حال حاضر در دنیا ، مورد پذیرش است،استفاده از المان های بیومتریک مانند اثر انگشت است که البته نیازمند توسعه زیرساخت های فنی است .

دولت در راستای توسعه احراز هویت دیجیتالی و یا حتی امضای دیجیتالی که می تواند مسیر بسیاری از کسب و کار های آنلاین را هموار کند قوانین و مقررات متعددی وضع نموده است اما در عرصه عمل همچنان ناموفق بوده است و تا کنون نتواسته به این مهم تحقق بخشید.

در دوره قوانین و مقررات حوزه فینتک در خصوص شرایط احزار هویت در ایران نیز خواهم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *