با Y combinatoer safeچقدر آشنایی دارید؟!

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
. ♨️درحال حاضر YC یکی از شتابدهنده های مطرح دنیاست که استارتاپ های بسیاری را شتابدهی و سرمایه گذاری نموده است. ?مدل سرمایه گذاری YC در دوره شتابدهی مشارکت و تملک 7% استارتاپ در ازای 150K$ و همچنین ارائه خدمات دوره شتابدهی به مدت معمولا 6 ماه است . ?مدل قراردادی YC در این دوره توافق بر ارزش سهام براساس قیمتگذاری آتی است که به آن (SIMPLE AGREEMENT FOR FUTURE EQUITY( SAFE گفته می شود ،که بسته به توافق در قرارداد CAP و یا DISCOUNT برای YC در نظر گرفته شود. ?در هنگام صدور سهام ممتاز برای سرمایه گذار جدید ، SAFE تبدیل به سهام ممتاز شرکت می شود اما با شرایط خاص خود از جمله ارزش هر سهم در هنگام جذب سرمایه و یا تسویه شرکت که بسته به توافق طرفین میتواند متفاوت باشد. ? همچنین YC این حق را برای خود در نظر میگیرد به نسبت سهام خود( Pro Rata Right )در مراحل بعدی جذب سرمایه ، سرمایه گذاری نموده و میزان مالکیت خود را افزایش دهد.

وای کامبیناتور مرکز رشد شتابدهنده ای است که در سال 2005 تاسیس شده است. این مرکز، مدل جدیدی از سرمایه‌گذاری در هسته اولیه در شرکت‌های نوپا را ارائه کرده است، در این مدل علاوه بر سرمایه‌گذاری، با پشتیبانی و هدایت کارآفرینان جوان، آن‌ها را در راه رسیدن به موفقیت یاری می‌کند. وای کامبیناتورهزینه‌های اولیه برای راه‌اندازی و شروع یک شرکت نوپا را تأمین می‌کند و تا رسیدن به موفقیت همراه آن‌ها است.

نحوه عملکرد وای کامبیناتور 

وای کامبیناتور  شرکت‌های در مرحله تشکیل و راه‌اندازی را در مراحل اولیه شکل گرفتن و سازمان یافتن با تأمین سرمایه، حمایت می‌کند و جلو می‌برد. مرحله اول در یک شرکت نوپا یعنی این که شرکت مورد حمایت قرار گیرد و محصولی در خورِ ارائه درست کند تا سپس بتواند برای توسعه محصول و توسعه بازار سرمایه‌های بیشتری را جذب کند. وای کامبیناتور  برای مرحله بعد، شرکت نوپا را به سرمایه‌گذاران خطرپذیر و یا در بعضی موارد به شرکت‌های بزرگ برای ادغام در آن‌ها معرفی می‌کند.

وای کامبیناتور سرمایه‌گذاری‌هایی حدود 20000 دلار در هر شرکت‌ نوپا که در مراحل اولیه شکل‌گیری هست انجام می‌دهد و در مقابل 2 الی 10 درصد از سهام شرکت‌ها را در اختیار می‌گیرد. معمولاً سرمایه‌گذاران علاوه بر سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به آن‌ها کمک‌های اجرایی و مدیریتی نیز ارائه می‌دهند، در مورد وای کامبیناتور  پول و سرمایه‌گذاری در مقابل سایر کمک‌ها قسمت خیلی ناچیزی محسوب می‌شود پولی که پرداخت می‌کنند را بیشتر شبیه کمک‌ هزینه تحصیلی برای دانشجویان منظور می‌کنند حتی بعضی از شرکت‌های نوپا ممکن است اصلاً به هیچ‌گونه کمک مالی هم نیاز نداشته باشند ولی مهم‌ترین کاری که وای کامبیناتور  برای شرکت‌های نوپا انجام می‌دهد این است که به آن‌ها برای کار بر روی ایده‌شان و توسعه آن کمک می‌کند.

زمینه های فعالیت وای کامبیناتور 

وای کامبیناتور  هر چند هر نوع شرکت نوپایی را برای سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار می‌دهد ولی در حال حاضر بیشتر به سیستم های تحتِ وب و کاربردهای موبایل توجه دارد، کارشناسان وای کامبیناتور در این زمینه‌ها تجربیات زیادی کسب کرده‌اند و به خیلی نکات ریز نیز اشراف دارند تا بتوانند به شرکت‌های نوپا به نحوی مطلوب یاری رسانند.

خدمات وای کامبیناتور 

کار مهم دیگری که وای کامبیناتور  انجام می‌دهد کمک به شرکت‌ها در مراحل بعدی است، شرکت‌هایی که مراحل اولیه را گذرانده‌اند و برای رشد و توسعه قدم به مراحل بعدی برای جذب سرمایه بیشتر می‌گذارند، در برخورد با سرمایه‌گذاران در مراحل بعدی و شرکت‌های بزرگی که ممکن است بخواهند آن‌ها را جذب کنند وای کامبیناتور همراه شرکت‌ها است. وای کامبیناتور  معرفی اولیه را به سرمایه‌گذاران خطرپذیر و یا شرکت‌های بزرگ انجام می‌دهد ولی مهم‌تر از آن این که به شرکت‌های نوپا نحوه ارائه خود را آموزش می‌دهد و علاوه بر آن اگر علاقه‌ای در طرف مقابل شکل گرفت در قطعی کردن معامله و سرانجام رساندن آن به شرکت‌ها کمک می‌کند. وای کامبیناتور  شرکت‌های نوپایی را که با آن‌ها همکاری می‌کند به نوعی اعتبار بخشی نیز می‌کند که با این اعتبار بهتر مورد توجه سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ قرار می‌گیرند.

وای کامبیناتور  کلیه شرکت‌های نوپایی را که زیر پوشش قرار می‌دهد نسبت به انجام کارهای اداری و حقوقی مورد حمایت کامل قرار می‌دهد و برای جلب و استخدام نیروی انسانی مورد نیاز نیز به آن‌ها کمک می‌کندهم چنین به شرکت‌ها یادآور می‌شود که کدام یک از دستاورد نوآورانه‌ای را لازم است به عنوان اختراع ثبت کنند و چه موقعی این کار را انجام دهند. وای کامبیناتور  علاوه بر این‌ها کار حکمیت بین شرکا را در صورت بروز اختلاف‌های احتمالی انجام می‌دهد و موجب می‌شود که اختلاف احتمالی به ضررهای بزرگی برای شرکت منجر نشودراهنمایی‌هایی که وای کامبیناتور نسبت به شرکت‌های تحت پوشش انجام می‌دهد واقعاً به هیچ طریق دیگری قابل‌دسترسی نیست زیرا که کسانی که به تجربیات ارزشمندی دست‌یافته‌اند کمتر ممکن است بتوانند تجربیات خود را در اختیار دیگران بگذارند.

چگونگی انتخاب شرکت­ های نوپا در وای کامبیناتور 

وای کامبیناتور  روش جالب‌ توجهی برای سرمایه‌گذاری در هسته اولیه را دارا است. شرکت‌های نوپا به صورت مجموعه‌ای دو نوبت در سال بررسی می‌شوند و تحت پوشش قرار می‌گیرند. نوبت اول هر سال از ژانویه تا مارس و نوبت دوم از ژوئن تا اوت را شامل می‌شود، در هر دوره ای چند شرکت نوپا پذیرفته می‌شوند و تحت حمایت قرار می‌گیرندارسال تقاضا به وای کامبیناتور نیز روش ویژه‌ای دارد به جای دریافت برنامه تجاری کسب‌وکار، متقاضیان باید یک پرسشنامه را تکمیل می کنند. پس از بررسی اولیه پرسشنامه‌ها، متقاضیانی که از شرایط لازم برخوردار باشند به جلسه حضوری دعوت می‌شوند و پس از آن تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری خیلی سریع صورت می‌گیرد.

برنامه های وای کامبیناتور  برای شرکت ­های جذب شده

 بیشتر شرکت‌هایی که مورد پذیرش قرار می‌گیرند باید برای دوره سه ماهه به درة سیلیکون بیایند و مقیم شوند در این دوره شرکت‌ها راهنمایی می‌شوند تا با تمرکز بر روی توسعه محصول کار کنند. برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف از فعالیت‌های دائمی در وای کامبیناتور  است و فرصت‌های ارزشمندی برای توانمندسازی کارآفرینان جوان فراهم می‌کندکار گروهی و مشاوره و گفتگو بین شرکت‌های مختلف یکی از سنت‌های وای کامبیناتور است که به ارتقای حرفه‌ای شرکت‌ها و افزایش بهره‌وری آن‌ها کمک می‌کند. در این دوره ده هفته‌ای، هر هفته، یک شب برنامه شام دسته‌جمعی برگزار می‌شود که در این برنامه یک سخنران مدعو در زمینه‌ها و جنبه‌های مختلف راه‌اندازی یک شرکت نوپا سخنرانی می‌کند. معمولاً سخنران‌ها از بین مؤسسین شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، حقوقدانان، حسابداران، روزنامه‌نگاران، و مدیران اجرایی شرکت‌های بزرگ دعوت می‌شوند. سخنران‌ها معمولاً با یک مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها به شرکت‌های نوپا سخنرانی خود را ختم می‌کنند و در مواردی نیز ممکن است به یک شرکت نوپا علاقه‌مند شوند و در آن سرمایه‌گذاری کننددر سخنرانی‌های بعد از شام سخنرانان برجسته‌ای نیز حاضر می‌شوند و شرح زندگانی و کار و تلاش آنان و بیان تجربیاتشان برای کارآفرینان جوان بسیار آموزنده است. بعد از سخنرانی معمولاً پرسش و پاسخ برگزار می‌شود گاهی اوقات بحث‌های آموزنده و جالبی در می‌گیرد. حاشیه‌های برنامه شام هفتگی اعم از توسعه ارتباط کارآفرینان با یکدیگر در یک محیط دوستانه و ارتباط با سخنرانان هم جالب استبعد از حدود ده هفته، روزِ ویژه سرمایه‌گذاران برگزار می‌شود که همه شرکت‌های نوپا می‌توانند محصولات و کارهای خود را به گروهی از سرمایه‌گذاران ارائه کنند. ده هفته معمولاً دوره زمانی مناسبی است که شرکت‌های نوپا محصول اولیه خود را آماده کرده باشند و حتی بعضی از آن‌ها ممکن است سریع‌تر هم به نتیجه برسند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *