توجه به اهلیت سرمایه گذاران در قراردادهای استارتاپی

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

توجه به اهلیت سرمایه گذاران در قراردادهای استارتاپی

? در هر قراردادی که بین دو شخص حقیقی و حقوقی منعقد میگردد، اهلیت طرفین بسیار حائز اهمیت است.
?اهلیت به معنای آن است که بدانیم طرف قرارداد ما ، ظرفیت پذیرش مسئولیت های قانونی و حقوق را داراست و قابلیت بهره برداری ازین حقوق وجود دارد.

?به زبان ساده تر ، از نظر قانون ، معامله مالی با اشخاص صغیر باطل است چون کودکان ، امکان تشخیص سود و زیان خویش را نداشته بنابراین در معاملاتی که تقابل منافع وجود دارد صغار اهلیت بهره برداری از حق را ندارند و مانند اشخاصی که دارای اختلال روانی بوده معاملاتشان باطل است.
?سایر اشخاص حقیقی که به سن بلوغ و رشد(18سال) رسیده اند اصل بر اهلیت آنهاست و انعقاد قرارداد با آنها هیچ ایرادی نداشته مگرانکه خلاف آن ثابت شود.
?اما شرکت ها چطور!?
شرکت ها تجاری به موجب ماده 588 قانون تجارت دارای شخصیت مستقل از شرکا و سهامداران هستند که اصطلاحا شخصیت حقوقی خوانده میشود.
]
?در خصوص زمان تولد این شخصیت حقیقی نظرات مختلفی وجود دارد عده ایی زمان ثبت آن ، عده ایی زمان تصمیم اعضا به ایجاد آن را ملاک قرارداده اند اما در هرصورت اشخاص حقوقی مانند اشخاص حقیقی دارای اهلیت میباشد و امکان انعقاد قرارداد با آنها وجود دارد اما:
?محدودیت های اشخاص حقوقی چیست?!
ماده 118 قانون تجارت اشاره دارد که مدیران شرکت در حدود موضوع شرکت اختیارات لازم برای اداره شرکت را دارند.
حال اگر مدیران خارج موضوع شرکت عمل نمایند چطور!? قطعا مدیرانی که برخلاف موضوع شرکت عمل نموده اند متخلف هستند و مسئول جبران خسارت اما تکلیف قراردادی که برخلاف موضوع منعقد گردیده چیست!?
?نکته بعدی آنکه اقدامات شرکت توسط نمایندگان قانونی آنها صورت خواهد پذیرفت بنابراین هرقراردادی که توسط اشخاصی غیر از مدیران صاحب امضا شرکت منعقد گردد معتبر نخواهد بود.
?سوم اینکه طبق ماده 20 قانون مجازات ممکن است اشخاص حقوقی از انجام برخی فعالیت های شغلی مندرج در اساسنامه ممنوع گردیده باشند و این بدان معناست که اهلیت اشخاص حقوقی محدود گردیده است.

?چهارم اینکه شرکت های که اعلام انحلال نموده اند اهلیت آنها محدود به عملیات تصفیه است و حق انعقاد هیچ قراردادی را ندارند.
?پنجم اینکه شرکت های خارجی تا زمانی که در ایران شعب خویش را ثبت ننمایند اهلیت محدودی خواهند داشت.
?بنابراین هماهنطور که ملاحظه نمودید احراز اهلیت اشخاص حقوقی بسیار حایز اهمیت است . بنابراین پیش تنظیم هرقراردادی بایست اساسنامه و تغییرات شرکت را بررسی کنید.
?ممکن است برایتان مقدور نباشد از طرف قراردادی درخواست روزنامه رسمی اگهی تاسیس شرکت را نمایید راه حل چیست!?
?ابتدا به سامانه ilenc.ir مراجعه کنید تا مشخصات ثبتی شرکت را دریافت نمایید و وضعیت اعتبار و اهلیت شرکت را متوجه شوید.
سپس به سایت rrk.ir مراجعه و با جستجو در اخرین تغییرات شرکت ،از وضعیت مدیران و صاحبان حق امضا اطلاع کسب مینمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *