وضعیت بازار کسب و کار های متوسط و کوچک (SME)فرابورس

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

✍️وضعیت بازار کسب و کار های متوسط و کوچک (SME)فرابورس
.
سازمان فرابورس ایران در فرآیند مطالعات تطبیعی انجام شده از بازارهای سرمایه جهانی طی دستورالعملی در سال 1394 تصمیم به تاسیس بازار شرکت های کوچک و متوسط ((SMALL & MEDIUM SIZE ENTERPRISES گرفت.
این بازار با هدف تقویت و آماده سازی شرکت های کوچک ودانش بنیان به بازارهای سرمایه بورس و فرابورس راه اندازی شده اند . اما در این بازار قرار نیست خرید و فروش سهام انجام شود بلکه هدف اصلی این بازار تقویت بخش خصوصی بویژه شرکت های دانش بنیان از طریق تامین مالی و جذب سرمایه ، معافیت مالیاتی ، برندینگ ، تسهیل در ورود به بازار سرمایه از طریق کمک به شفافیت های مالی و حسابداری و صادرات محصولات بوده است.
از آنجا که شرکت‌های کوچک و متوسط دارای تعریف واحدی نیست، تعاریف نسبی از آن ارائه شده که گاه بر اساس تعداد کارکنان و در مواردی نیز با توجه به میزان سرمایه اولیه و یا میزان فروش و درآمد تعریف می‌شود. اما در دستورالعمل بازار SME فرابورس ایران، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسطی در صورتی که مجموع حقوق صاحبان سهام آن‌ها از 100 میلیون تا‌ 50 میلیارد تومان باشد قابلیت پذیرش در این بازار را دارند.
شاید علت اصلی آنکه شرکت های خصوصی تمایل چندانی به ورود در بازار سرمایه ندارند به این جهت است که چندان دایر مدار قانون اداره نمیشوند و شفافیت لازم و کافی در حساب های مالی آنها وجود ندارد، در حالی که شرط اصلی ورود به بازار سرمایه افشا کلیه اطلاعات مالی و نظارت دقیق بر عملکرد این شرکت ها در بازار بورس است.
در حال حاضر بیش از 150 درخواست پذیرش در سامانه فرابورس ثبت و چندین شرکت مورد پذیرش این بازار قرار گرفته اند.
امیداست سازوکار مناسب و سهل تری برای ورود و جذب سرمایه در این بازار فراهم شود.دربرخی از کشورهای دنیا در کنار بازار بورس و سرمایه بازارهای این چنینی برای تامین مالی کسب و کار های نوپا وجود دارد که ضوابط آسان تری برای پذیرش وجود دارد و بعضا نیاز به افشا تمام یا بخشی از اطلاعات مالی شرکت نمیباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *