مرکز شتاب‌دهی نوآوری

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

مركز شتابدهي نوآوري، با هدف تقويت اكوسيستم كارآفريني و شتابدهي به رشد استارتاپ­ هاي ايراني فعاليت خود را با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و زير نظر پارك فناوري پرديس از ابتداي تيرماه 1393 آغاز نمود. هدف اصلي اين مركز، اجراي برنامه «استارتاپ ايران» بعنوان يك برنامه ملي (كه در كشورهاي دنيا تحت عنوان Startup Nation راه اندازي و هدايت مي­شود) در كشور است.

اين مركز با مشاركت جدي و همكاري متقابل بخش دولتي و بخش خصوصي راه ­اندازي شده و در مديريت آن، از ابزارها و تجربيات هر 2 نهاد استفاده مي­ شود. پارك فناوري پرديس بعنوان سازمان مادر ايجادكننده اين مركز، شركت سرآواپارس بعنوان سرمايه گذار، صندوق توسعه فناوري­هاي نوين بعنوان سرمايه گذار، كانون كارآفرينان صنعتي ايران بعنوان مجري رويدادهاي استارتاپ ويكند و شركت آواي تك پرديس بعنوان مجري دوره­ هاي شتابدهي در اين مركز مشاركت داشته و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري نيز از فعاليت­هاي اين مركز، حمايت­هاي مادي و معنوي بعمل مي­ آورد.
عمده مخاطبين اين مركز، متخصصين و صاحبين ايده و كارآفرينان هستند و قصد ايجاد يك استارتاپ يا آموختن روش تيم­ سازي را دارند. مركز شتابدهي نوآوري، با اجراي برنامه­ هاي متنوع، نسبت به ترويج فرهنگ و آموزه­هاي كارآفريني اقدام كرده و با استقبال غير قابل پيش بيني جوانان كشور مواجه شده است.

برنامه ­هاي مركز
مركز شتابدهي نوآوري در حال حاضر 2 برنامه عمده دارد:
1.برنامه «100 در 100» با هدف تقويت اكوسيستم استارتاپ­ها؛
2.برنامه «100 استارتاپ» با هدف شتابدهي به استارتاپ­هاي ايران.

برنامه 100 در 100
در برنامه «صددرصد» تعداد یکصد رویداد استارتاپ ویکند با حضور یکصد نفر در هر رویداد، طی 3 سال برگزار خواهد شد. انتظار می ­رود با حضور ده هزار کارآفرین در این برنامه، ترویج و تشویق کارآفرینی دانش بنیان به همراه ارائه آموزش هاي نوین صورت پذیرد. طی این برنامه ده­ها مربی خبره کارآفرینی از میان خود کارآفرینان تربیت خواهند شد.
استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می­ گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه­ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب­ها و طراحان گرافیک گرد هم می ­آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده ­هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده­ای را اجرا کند.
استارتاپ ویکند جایی برای یافتن شرکای مشتاق، بررسی ایده ­ها و تجربه یک محیط بدون ریسک و برای بسیاری هم اولین گام در مسیر بلند کارآفرینی است. نکته جالب اینجاست که 75 درصد شرکت­کنندگان ارتباطات خود را یک سال بعد از مراسم، حداقل با یک نفر جدید حفظ می­نمایند.
مجري برنامه 100 در 100، كانون كارآفرينان صنعتي مي­باشد و طي برنامه ريزي صورت گرفته، 75 رويداد در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT) و 25 رويداد هم در ساير حوزه ­هاي فناوري برگزار خواهد شد. عمده رويدادها در دانشگاه­ ها برگزار شده و دانشجويان، متخصصين و فارغ­التحصيلان مخاطبين اصلي اين رويدادها هستند.

هر رويداد شامل 4 ركن اصلي است كه عبارتند از:
1.تسهيلگران (Facilitators): وظيفه نظارت بر حسن اجراي رويداد را بر عهده دارد.
2.مربيان (Mentors): وظيفه ارائه مشاوره، حل مسائل و مشكلات تيم­ها و سركشي به آنها را بر عهده دارد.
3.برگزاركنندگان (Organizers): تيم اجرايي رويدادها هستند كه اجرا، پشتيباني و مديريت رويداد را بر عهده دارند.
4.حاميان: شامل حاميان معنوي و مادي هستند.

برنامه 100 استارتاپ
هدف از برنامه «صد استارتاپ» شتابدهی به یکصد استارتاپ ایرانی در 3 سال با بهره­ گیري از 10 دوره شتابدهی می ­باشد. حداقل 60 درصد این استارتاپ ها باید در انتهاي دوره موفق به تجاري­سازي و جذب سرمایه 300 میلیون تومان به بالا بشوند.
شتابدهنده­ ها (Accelerators) در دنيا از سال 2005 ميلادي كار خود را شروع كرده اند و با اجراي اين برنامه، اولين شتابدهنده ايران زير نظر مركز شتابدهي نوآوري راه ­اندازي خواهد شد.
دوره هاي شتابدهي، به مدت 6 ماه است كه 2 ماه ابتدايي آن با ورود 20 تيم و با عنوان دوره «پيش شتابدهي» است. در انتهاي اين دوره، تيم­ها و ايده­ها مورد ارزيابي قرار گرفته و 10 تيم برتر براي ورود به 4 ماه آتي انتخاب مي­ شوند.
مركز شتابدهي نوآوري، فضا، امكانات، آموزش­ها و مربيان لازم براي استقرار و فعاليت اين تيم ها را فراهم ميسازد و با مشاركت بخش خصوصي، با ابزار سرمايه گذاري خطر پذير (VC) در تيم­ ها و ايده هاي موفق سرمايه­ گذاري خواهد كرد.

علاقمندان محترم از سراسر کشور می توانند به منظور اطلاع از شرایط استفاده از خدمات این مرکز، به پایگاه اینترنتی مرکز به نشانیtechnovation.ir مراجعه نمایند.

منبع : وبسایت پارک پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *