پیدایش اسرار تجاری

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

?شاید تاکنون اصطلاحاتی چون confidential information یا trade secret به گوشتان خورده باشد.
در سده ی گذشته با گسترش علم و فناوری در سطح اروپا و آمریکا ، جنبش نوآوری به راه افتاد و روز به روز شاهد پدیده های فناورانه جدیدی بودیم.
?سال ها قبل در خلال یکی از نمایشگاه های عمومی ، مخترعین محصولات خود را برای معرفی عرضه نمودند اما اتفاق ناگواری که پس از آن رخ داد این بود که بسیاری از اختراعات آنان ثبت نشده بود و بدلیل افشا فناوری خود ،دیگر قابل ثبت و حمایت نبودو توسط رقبا و بنگاه های اقتصادی به تولید رسید و حق مخترعین تضییع شد.

?این تجربه تلخ باعث شد ، مخترعین ، از افشای اختراعات و نوآوری های خود امتناع نمایند تااینکه قانونگذاران مجاب شدند برای دسترسی به نوآوری های جدید ، ثبت و حمایت از اختراع را تا ظرف مدت معقولی پس از افشا بپذیرند.

?اما این اتفاق اثر دیگری هم داشت و آن حفظ نوآوری به عنوان secret بود . یعنی مخترع بدون افشا فناوری خود آن اختراع را تولیدیا به سایر بنگاه ها واگذار مینمود. از آنجا که مهندسی معکوس نیز جرم و غیرقانونی بود باعث شد بسیاری از مخترعین از فرآیند سخت و طولانی ثبت اختراع دوری کنند و به حفظ نوآوری ها بصورت راز تجاری روی آورند.
?علت دیگر پیدایش چنین نهادی،حجم زیادی از نوآوری ها و اطلاعات دیگر بود که ، شرایط احراز اختراع را نداشتند، بنابراین بنگاه های اقتصادی تصمیم گرفتند اینگونه اطلاعات را تحت عنوان اسرار تجاری ،بصورت محرمانه نگه دارند.

?به تدریج قانونگذاران ، قوانینی برای حمایت از اطلاعات محرمانه بنگاه های تجاری وضع نمودند.
?قانون گذار ما نیز نقض اسرار تجاری در بستر مبادلات الکترونیک را جرم انگاری نمود و علاوه بر جبران خسارت مجازات سنگینی برای آن درنظر گرفته است.
⁉️آیا میدانید چه اطلاعاتی ، اسرار تجاری محسوب میشوند و شرایط حمایت از آن چیست!?
?با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *