ما در کسب و کار خود هر روز با قول و قرار هایی که به یکدیگر میدهیم سرو کا رداریم برخی از آن ها در رابطه با مبادلات تجاری ماست و از اهمیت بیشتری برخوردارند. قراردادها ممکن است شفاهی و یا کتبی باشد؛ اما قطعا درخصوص قراردادهای فنی و بسیار مهم کمتر کسی به توافقات شفاهی اکتفا مینماید ؛ چرا که در مواقع اختلاف اثبات آنچه مورد تراضی و توافق دو طرف واقع شده است بسیار دشوار است از طرفی برخی مسائل تخصصی و فنی است و بایستی سندی که قابل رجوع بین دو طرف موجود باشد تا از تفسیر های گوناگون جلوگیری کند.
از همه مهم تر وجود یک قرارداد کارا فی نفسه میتواند از بروز بسیاری از اختلافات جلوگیری نماید.
به همین دلیل بسیاری از قراردادها علاوه بر رعایت اصول عمومی قراردادها حاوی مسائل فنی و تخصصی است که تنظیم شرایط مربوط به آن نیازمند آگاهی کافی از قوانین و ضوابط قانونی است.
در این کارگاه قراراست علاوه بر اصول کلی قراردادها ، که مانند ستون فقرات تمامی توافقات است و با رعایت آن ها میتوان از صحت و اعتبار یک قرارداد خاطر جمع بود ، به قراردادهای خاص حوزه استارتاپ ها ، حقوق و شرایط طرفین در اینگونه قرارداد ها را بررسی کنیم.
قواعد عمومی حاکم بر قرارداد ها
شرایط و تعهدات اختصاصی طرفین در قرارداد ها
آشنایی با شرط محرمانگی( non-disclosure agreement )
آشنایی با شرط عدم رقابت (Non-competing agreement)
آشنایی با قرارداد سرمایه گذاری خطر پذیر (VC contract)
آشنایی با قرارداد های بنیانگذار ( co-founder agreement)
بررسی نمونه قرارداد ها
حل اختلاف و وجه التزام در قراردادها

———————————————————————————————————————————————————-

به نام خدا
کارگاه آموزشی حمایت از دارائی ها نامحسوس کسب و کار
هر کسب و کاری دارای آورده های مختلفی است برخی ازین آورده ها بصورت محسوس و عینی است مانند سرمایه های نقدی و غیر نقدی که معمولا شرکا و سهامداران هنگام آغاز یک فعالیت تجاری به عنوان سهم خویش به اشتراک میگذارند ، اما آنچه که در دنیای امروز اهمیتی بالاتر از دارائی های محسوس پیدا نموده است دارائی های نامحسوس ( intangible assetا) است که به عبارت دقیق تر آن را دارائی های فکری و مالکیت های فکری و معنوی ( intellectual property ) می نامند .
مالکیت های فکری به آن دسته از تلاش های ذهن بشری که منجر به بروز نوآوری هایی که ارزشمند بوده و موجب خلق ثروت میشود اطلاق میگردد ، سال ها بحث و جدال میان اندیشمندان باعث گردید که ماحصل این دسته از تلاش ها مانند اموال فیزیکی( منقول و غیرمنقول) شناسایی شده و برای خالقین آن حق مالکیت اعطا شود این دارایی ها معمولا تحت عناویتی چون حق اختراع ، کپی رایت ، طرح های صنعتی ، علائم تجاری و… شناخته میشود؛اما حفظ و حمایت از این نوع دارائی بدلیل ماهیت آن همواره مورد مناقشه بوده است.

با گذر قرن های متمادی از زندگی بشری تجربه های بسیاری برای حفظ و حراست از دارائی های محسوس کسب کرده ایم اما آنچه امروز به دغدغه اصلی صاحبان فناوری و مالکین کسب و کار تبدیل شده ، حفظ و حراست از نوآوری ها و دارائی های فکری است .
در دنیای فناوری ، دیگر دارائی های محسوس نقش چندان کلیدی برای موفقیت یک کسب و کار ایفا نمیکنند بلکه این نواوری و خلاقیت است که باعث پیشی گرفتن از سایر رقبا و برتری در بازار است .
بیشترین دعاوی حقوقی که در حال حاضر میان بزرگان فناوری و کسب و کارهای بزرگ دنیا مطرح است مربوط به همین دارائی هاست ، دعوای میان اپل و سامسونگ بخاطر نقض حقوقاختراع یا دعوای میان وایمو و اوبر بخاطر نقض اسرار تجاری از جمله این اختلافات است.
در کسب و کار های نوپا ( استارتاپ ها) و شرکت های دانش بنیان نیز مهمترین نقش را همین دارائی های فکری ایفا مینمایند اما معمولا صاحبان کسب و کار بدلیل عدم آگاهی از قوانین و یا عدم آگاهی از اهمیت این بخش از دارایی ها ، توان حمایت و حفظ نوآورهای خود را نداشته و پس از مدتی حضور پر رنگ در بازار و به خیال بقای وضعیت موجود به فعالیت خود ادامه میدهند غافل از آن که نوآوری های آنان در کسب و کار به راحتی توسط سایر رقبا به سرقت رفته و پر قدرت تر از آنان سهم وسیعی از بازار را در اختیار و کنترل خود در آورده اند.

تکنیک ها و استراتژی های مختلفی برای حفظ دارائی های نامحسوس در کسب و کار وجود دارد که صاحبان کسب و کار حتما باید از آن آگاه بوده و در کسب و کار خود از آن بهره ببرند .
ما در این کار گاه آموزشی
حمایت از نوآوری ها و ایده های تجاری کسب و کار
حمایت و ثبت دارائی های نامحسوس و مالکیت های فکری
کپی رایت و مصادیق آن
راهکار های حفظ نوآوری های غیر قابل حمایت
و راهکارهای مقابله با نقض حقوق این دارائی ها را بررسی میکنیم.
یادمان نرود که امروز ثروتمند ترین کسب وکار های دنیا نوآورترین آنان است و همگی بخش اعظمی از تمرکز خود را معطوف به حمایت از دارائی های فکری خود نموده اند.
اگر هنوز کسب وکار خود را راه اندازی نکرده اید ، یا اینکه تا کنون چندان به دارائی ها فکری و نامحوس کسب و کارتان توجه نداشته اید و یا حتی ذهنتان مملو از چالش ها و سوالاتی در خصوص حفظ نوآوری ها و راهکارهای موجود است شمارا دعوت به این کارگاه مینماییم.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

به نام خدا
یکی از کلیدی ترین مسائل در رشد سریع و گاه پایداری و بقا در استارتاپ ها تامین مالی و سرمایه است ، تامین مالی در کسب و کار های سنتی معمولا از طریق اخذ تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری میسر می شود اما درکسب و کار های نوپا این روش تامین سرمایه معمولا مرسوم نیست و بدلایلی حتی غیر ممکن است .
اما روش دیگر تامین مالی استارتاپ ها ، جذب سرمایه گذار است ،این روش از تامین مالی بدلایل مختلف از روش اخذ تسهیلات مناسب تر است چون
سرمایه گذاران در ریسک کار سهیم میشوند
انتظار باز پرداخت اصل و فرع سرمایه را از صاحبان مشاغل وجود ندارد
سرمایه گذار را در رشد کسب و کار سهیم دانسته و برای آن تلاش میکند
میزان سهم سرمایه گذار به میزان نقدینگی وی از ابتدا قابل تعیین است
حقوق و تعهدات طرفین کاملا با توافق طرفین تعیین میگردد
اما در کسب و کار های نوپا با توجه به میزان سرعت رشد میزان سرمایه مورد نیاز نیز افزایش پیدا میکند به همین دلیل به هیچ وجه نمیتوان انتظار داشت تنها یک سرمایه گذار و یا با یک مرحله سرمایه گذاری استارتاپ به تمام اهداف خود دست یافته و حتی هزینه های جاری خود را تامین نماید از همین در مقاطع مختلف جذب سرمایه با توجه به نیاز جذب سرمایه صورت میگیرد .
اما با جذب سرمایه افراد جدیدی به کسب و کار شما ورود پیدا میکنند که ممکن است دیدگاه و اندیشه های آنان با دیدگاه شما همسو نباشد و یا در هر مقطع از سرمایه گذاری ، شرکا قبلی برای خود حقوقی را متصور شوند که میبایست شرکای جدید از آن مطلع گردند .
بدلیل همین پیچیدگی ها معمولا میان بنیانگذاران استارتاپ و سرمایه گذاران قراردادهای تنظیم میگردد که تحت عنوان قرارداد سرمایه گذاری سایر حقوق و تعهدات شرکا تعیین شده و براساس مفاد آن تصمیمات اتخاذ میگردد.
در این کارگاه قرار است با :
ماهیت شراکت تجاری و انواع مشارکت مالی
حقوق و تعهدات هر یک از شرکا ( بنیانگذاران و سرمایه گذاران)
شروط خاص قرارداد های سرمایه گذاری در کسب و کار های نوپا آشنا شویم.
همچنین کارآفرینان میتوانند چالش ها و مشکلات خود در تعامل با شرکا و سرمایه گذاران طرح و با مدرس و یا سایر شرکت کنندگان تبادل نظر بفرمایند تا راهکار مناسبی اندیشیده شود.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

به نام خدا

کارگاه آموزشی امور حقوقی ، بیمه و مالیات کسب و کار ها نوپا

در ادامه کارگاه های آموزش حقوقی برای صاحبان کسب و کار قصد داریم در این جلسه به بررسی شرکت ها ی تجاری و قوانین حاکم بر آنها بپردازیم .
شرکت های تجاری که گاه با حضور دو شریک تشکیل شده و به محض تاسیس دارای حقوق و تکالیفی مستقل از اعضای آن میگردد.

روابط شرکا بر منای قواعد خاصی خواهد بود و مسئولیت آنان د ربرابر مشتریان سایر اشخاص را قانون تعیین میکند.
از طرفی مسئولیت های خاصی برای شرکت و اشخاص حقوقی جاریست که میبایست صاحبان کس بو کار از آن مطلع باشند .
در کنار این مباحث بررسی مشکلات و چالش های صاحبان کسب و کار میتواند تجربه ی خوبی برای سایر کار افرینان باشد که د راین کارگاه به آن خواهیم پرداخت.
سرفصل های این کارگاه:
شرکت های تجاری و قواعد حاکم بر آن
روابط شرکا درشرکت های تجاری و مسئولیت مدیران
بررسی شرکت های مناسب برای کسب و کار
بررسی قوانین مالیاتی و بیمه ایی حاکم بر شرکت ها

محوریت این کارگاه بررسی قوانین و در کنار آن توجه به تجارب کارآفرینان و ارائه راهکارهای حقوقی مناسب است بنابراین مشارکت فعال شرکتت کنندگان رکن مهم برای حضور در این کار گاه است .

ساعت اول و دوم کارگاه به بررسی شرکت های تجاری و روابط شرکا و مسئولیت مدیران اختصاص دارد.
ساعت سوم و چهارم به بررسی قوانین بیمه ایی و مالیاتی و همچنین بررسی کسب و کار های نوپا و قالب مناسب فعالیت تجاری برای آنها ، همچنین بحث آزاد برای بررسی چالش های کار آفرینان .

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

رئوس کلی مطالب کارگاه:

روش های تامین سرمایه در کسب و کار های نوپا (loan. Crowdfunding. Fundraising &….)

بررسی شیوه های مناسب تامین سرمایه از طریق کراد فاندینگ ، وام و تسهیلات، جذب سرمایه های خطرپذیر و..

انواع سرمایه گذاری در کسب و کار های نوپا ( equity or convertible note)

بررسی مدل های قراردادی در روش اعطای سهم

بررسی مدل های قراردادی در روش تسهیلات قابل تبدیل به سهم

اسناد و قرارداد های سرمایه گذاری در کسب و کا رهای نوپا ( term sheets &  VC contracts)

اهمیت و نحوه تنظیم ترم شیت و آثار حقوقی آن

شروط مهم قرارداد های سرمایه گذاری

بررسی انواع سهم ( سهم تشویقی و ممتاز و جایزه و….) در قرارداد های سرمایه گذاری

شیوه صحیح تنظسم وستینگ سهم ( اعطا تدریجی سهام)

وثایق و تضامین قرارداد های سرمایه گذاری

رسیدگی به اختلافات در قرارداد ها

اهمیت شرکت در این کارگاه چیست:

تمامی کسب و کار ها چه پیش از راه اندازی چه درحین فعالیت نیاز به تامین مالی و جذب سرمایه ، جهت رشد و توسعه و یا تجهیز و تکمیل امکانات خود دارند .

رایج ترین نوع جذب سرمایه در سیستم سنتی ، اخذ تسهیلات بانکی و وام های کوتاه مدت است اما با توجه به ماهیت کس بو کار های نوپا این روش تامین مالی چندان کاربرد ندارد بنابراین روش های دیگری برای جذب سرمایه در کسب وکارهای نوپا شکل گرفته و به مرور در حال گسترش هستند.

بازیگران متعددی در این زمینه وارد شده اند که تا حدودی سروش های سرمایه گذاری را متنوع تر وهمچنین آسان تر نموده اند.

اگر تا پیش ازین تنها بانک ها ، بورس و صندوق های قرض الحسنه تنها منابع تامین مالی به حساب می آمدند امروزه با گسترش استارتاپ ها سرمایه گذارانی با شرایط خود را به همراه آمورده اند که شاید تا پیش ازین چندان مطرح نبوده اند.

شتابدهنده ها ( accelerators)  ، سرمایه گذاران فرشته  (angle investors) ، سرمایه گذاران خطرپذیر (venture capital investors)  ، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر ، تامین سرمایه جمعی ( crowdfunding) و …. برخی از بازیگران این صنعت نوپا و در حال رشد می باشند.

بنابراین به عنوان یک کارآفرین در وهله نخست باید با روش های تامین سرمایه در کسب و کار خود بخوبی آشنا بوده تا چالش های پیش رو را با موفقیت پشت سر بگذاریم و در وهله بعد با انواع قرارداد ها ، شروط و تعهدات اینگونه قرارداد ها آشنا شده تا ضررهای غیرقابل جبرانی به کسب و کار خود وارد ننماییم.

بنابراین اگر د رحال حاضر کسب و کاری داشته که نیاز به جذب سرمایه دارد و یا هنوز کس بو کاری را آغاز ننموده ولی درصدد راه اندازی کسب و کار جدید هستید توصیه می شود دراین کارگاه شرکت کنید .

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

امروزه راه اندازی کسب و کارهای نوپا رو به گسترش است. پیچیدگی پروژه ها و روابط تجاری، وجود تخصص های مختلفی را در جهت راه اندازی یک کسب و کار ایجاب می کند. از سوی دیگر هر کسب و کار و هر شرکتی قوانین مختص به خود را دارد؛ ضمن آشنایی با اشکال و کلیات این موضوعات به عنوان صاحب ایده یا یک کسب و کار، مجری و یا کارفرما از حقوق قانونی خود و طرف های تجاری خود آگاه شده و یک گام اساسی در جهت اعتماد سازی و کاهش مخاطرات کسب و کار خود بر خواهید داشت. عدم اطلاع از قوانین در پاره ای موارد مشکلات مالی بسیاری برای این افراد ایجاد می کند و حتی ممکن است به شکست یک کسب و کار منجر شود.

کسب و کارهای نوپا مانند سایر فعالیت های تجاری، همواره درچارچوب قواعد و چارچوبی است که قانون­ گذاران تعیین می­ کند. برخی از این قواعد و چارچوب ها اجباری است و برخی دیگر جنبه ارشادی و اختیاری دارد.

کسب و کار های نوپا ازین جهت که ماهیت آنها تجاری سازی ایده های نو آورانه و یا اساسا ایده تجاری نوآورانه است، متضمن فعالیت تجاری بوده و با قوانین و مقررات خاصی رو بروست. برخی از این قوانین مانند قوانین بیمه و مالیات همواره  جز دغدغه ها و چالش های صاحبان مشاغل و کسب و کار های نوپاست که پیش از هرگونه فعالیتی باید نسبت به اینگونه قوانین اطلاعات کافی داشته باشند.

از طرف دیگر ماهیت کسب و کار نوپا از این جهت که درقالب چه شخصیت حقوقی و کدام یک از شرکت های تجاری فعالیت کند نیز بستگی به توافقات شرکا و بنیانگذاران دارد که میبایست مطابق با حقوق و تعهداتی باشد که طرفین بر روابط فی مابین خود حاکم نموده اند.

مسئولیت مدیران و اعضای شرکت های تجاری در مقابل یکدیگر و مشتریان ، مسئولیت های بیمه ایی و مالیاتی شرکت های تجاری و صاحبان مشاغل از جمله ملزوماتی است که پیش از راه اندازی هر کسب و کار میبایست نسبت به آن آگهی و اطلاعات کافی بدست اورد.

ما در این کارگاه برآنیم که هر آنچه که در راه اندازی یک کسب و کار و فعالیت تجاری در قالب شرکت های تجاری و مسئولیت های آن در مقابل دستگاه های دولتی همچون اداره دارائی و سامان بیمه تامین اجتماعی وجود دارد را بررسی نماییم.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

رویداد Legal Day با هدف شناسایی چالش های حقوقی کسب و کارهای نوپا و ارائه راهکارهای مناسب برگزار خواهد شد. استفاده از سخنرانان با تجربه در حوزه حقوقی و آشنا با چالشهای استارتاپ ها وجه تمایز این رویداد با سایر رویدادهاست.
از آنجا که Legal Day یک رویداد چالش محور است، با کمک و مشاوره فعالان این حوزه، محورهای همایش بر مبنای مهمترین چالشهای روز جامعه کسب و کاری کشور برنامه ریزی و تدوین شده است.
در این رویداد نمایندگانی از استارتاپ های کشور چالش های حقوقی که با آن مواجه هستند را مطرح خواهد نمود و سپس حقوقدانان و خبرگان این حوزه که مدیران و مشاوران حقوقی هلدینگ های سرمایه گذاری و شتابدهنده های مطرح کشور هستند، راهکارهای متناسب و عملیاتی برای حل این بحران ها ارایه خواهند نمود. سخنرانان این همایش مجموعه ای از بهترین مشاوران و مدیران حقوقی کسب و کار کشور هستند که تجربیات ارزشمند خود در زمینه مسایل حقوقی را به استارتاپ ها به اشتراک خواهند گذاشت.
همچنین در این رویداد، یک پنل جمعی با محوریت “بررسی موانع و کاستی های قانون ایران در مسیر ایجاد و رشد کسب و کارهای نوپا” با مشارکت تعدادی از مدیران شتابدهنده های کشور و مشاوران حقوقی کسب و کارها برگزار می گردد. در این پنل مشارکتی، چالش های حقوقی و خلاهای قانونی پیش روی استارتاپ ها بیان خواهد شد و خبرگان این حوزه راهکارهایی برای حل این بحران ها ارایه می کنند. تلاش می شود تا نتایج این نشست در قالب یک بیانیه برای مراجع قانون گذاری و تصمیم ساز کشور ارسال شود تا با اتخاذ سیاست های لازم، موانع مسیر کسب و کار کشور هموار گردد
علاوه بر این، در راستای حمایت از استارتاپ های فعال در زمینه حقوقی، در برنامه اجرایی رویداد یک زمان مناسب برای این تیم ها در نطر گرفته شده است تا با ارایه خدمات و فعالیت های خود از ظرفیت های موجود در این رویداد برای معرفی خود استفاده نمایند.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

فین‌تک یا فناوری مالی  کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه  خدمات مالی است  و یکی از عرصه های نوین فناوری اطلاعات دراقتصاد کشورهاست که در دهه های اخیر با استقبال زیادی مواجه شده است. فینتک در حال رشد و توسعه است پس نمیتوان چندان چشم انتظار دستگاه های اجرایی و قانونگذار ماند ! از همین رو میبایست از فرصت ها و امکانات موجود برای رشد و توسعه  این حوزه بهره برد.

آگاهی به قوانین نظام پولی و مالی کشور و همچنین سیاست های نظام مالی ایران نسبت به فینتک برای ورود به این حوزه امری ضروری و حیاتی است. بنابراین آشنایی با ساختار پولی و مالی کشور ، ریسک های قانونی و اجرایی،  خلاها و مجوزهای قانونی مورد نیاز همه فعالین کسب و کار های حوزه فینتک می باشد تا ازین طریق بتوانند نظام کسب و کار خود را از گزند تهدید های قانونی برهانند.  در این دوره سعی خواهیم کرد به مباحث حقوقی مرتبط با فین تک ها بپردازیم تا پیش از ورود به این حوزه آشنایی کلی با قوانین و مقررات مرتبط با آن داشته باشیم.

سرفصل های دوره

آشنایی با  نظام پولی و بانکی ایران
الزامات قانونی مبارزه با پولشویی در فینتک
محدودیت های قانونی بازارغیر متشکل پولی
موانع قانونی فینتک در نظام بانکداری ، ارزی ، سرمایه و بیمه
راهکار های قانون مندسازی کسب و کار های فینتک در ایران
بررسی اسناد و سیاست های ابلاغی بانک مرکزی در خصوص فینتک

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

یکی از مسائل مهم در راه اندازی کسب و کار اطلاع از قوانین و مقررات و دانش حقوقی است . 

مسائلی مانند راه اندازی شرکت و اطلاع از چارچوب ها و مزایاو معایب آن

تشکیل پرونده مالاتی و باید ها و نباید های مالیاتی کسب و کار

و همچنین مسائل بیمه ایی در کسب و کار از اهمتی بالایی برخوردار است .

در این کارگاه یک روزه سعی شده است  مهم ترین مسائل حقوقی کسب و کار مورد بررسی قرار گیرد.