سندباکس فینتک نیاز صنعت مالی

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

واژه سند باکس یا  جعبه شنی گرچه ریشه در دنیای کودکان دارد و به محیطی تحت کنترل برای بازی و تجربیات جدید کودکان  گفته می شد اما  به تدریج  در دنیای دانش کامپیوتری هم راه پیدا کرد و   اشاره به  محیط تست بسته ایی داشت  که در آن از پروژه های نرم افزاری و تحت وب  بصورت کاملا امن تست و تجربه می شد.

اما اکنون این واژه به اقتصاد دیجیتال  نیز راه پیدا کرده است و تبدیل به اصطلاحی شده است برای ارزیابی  و بررسی مدل های جدید کسب و کار که مقررات و دستگاه نظارتی برای آن وجود ندارد و یا اینکه اساسا قوانین و مقررات از آن حمایت نمیکنند.

این اصصلاح این روزها  به ویژه در خصوص دنیای فینتک به کار می رود،  زیرا  با گسترش قناوری های مالی ، اقتصاد دنیا بیشتر از قبل نیازمند وضع چارچوب  سیاست های جدیدی برای فناوری های نوین مالی  است و ظهور مدل های کسب وکار جدید ضرورت این امر را بیشتر میکند.

هدف سندباکس انطباق قوانین و مقررات سخت مالی با سرعت و رشد کسب وکار های نوآور و خلاق  مالی است به نحوی که نه این دست از  مقررات مانعی بر سر راه  این صنعت گردد و نه حقوق مشتریان و مصرف کنندگان در سایه بی توجهی و عدم نظارت پایمال شود.

 

 

 

در حال حاضر کشور های مختلقی در تلاشند تا سیاست ها و مقررات ویژه ایی برای فناوری های مالی و فینتک وضع نمایند اما همچنان  بدلیل ناشناخته بودن ابعاد مختلف این صنعت دولت ها  ترجیح میدهند فعلا  موضع گیری خاصی در این خصوص ننمایند  و از وضع مقررات خاص ابا میکنند تا کمی این فضا روشن تر گردد .

اما برخی کشور ها مانند انگلستان در این حوزه نسبت به سایر کشور ها پیشرو به نظر میرسند . FCA  که به عنوان مهمترین نهاد سیاست گذار مالی  مستقل در انگلستان شناخته میشود ،  از دو سال قبل ضرورت وضع چارچوب و مقررات خاص برای فناوری های مالی را تبیین نمود و به ایجاد سند باکس  فینتک تحت عنوان پروژه نوآوری تاکید کرد.

این پروژه در اواسط سال 2016  اجرایی شد، شرکت های فینتکی از سراسر دنیا  برای انطابق مدل کسب و کار خود با چارچوب قوانین مالی اعلام آمادگی کردند. این درحالیست که در واقع هدف اصلی  FCA   ایجاد انگیزه برای رقابت است تا گزینه های جایگزین بیشتر و بهتر برای مدیریت منابع مالی مردم معرفی نماید.

دور نخست این پروژه  در ابتدای  سال 2017 آغاز شد و بانک های بزرگ انگلیس درب های خود را به روی استارتاپ های فینتکی گشودند تا در محیطی امن به تست و ارزیابی نرم افزار ها و اپ های خود با دسترسی به API  بانکی بپردازند در حال حاضر برای دور دوم و حتی سوم نیز در حال پذیرش استارتاپ ها میباشند.

این تعامل باعث میشود هم صنعت بانکی و ابزار های مالی توسعه پیدا کند و هم اینکه درسایه  نظارت نهاد هالی مالی به مرور مقررات خاص این حوزه تدوین گردد.در غیراینصورت  بدون شناخت این حوزه و چالش های آن وضع هرگونه مقرراتی ناکارآمد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *