تماس 09101453148

ایمیل info@finolaw.net

نشانی توانیر خیابان ولیعصر بالاتر از ساعی بن بست چمن پلاک 2 واحد 2

ثبت دارایی های فکری

فینولا | متخصص حقوق کسب و کار > Projects > کارگاه های آموزشی > ثبت دارایی های فکری

هر کسب و کاری دارای آورده های مختلفی است برخی ازین آورده ها بصورت محسوس و عینی است مانند سرمایه های نقدی و غیر نقدی که معمولا شرکا و سهامداران هنگام آغاز یک فعالیت تجاری به عنوان سهم خویش به اشتراک میگذارند ، اما آنچه که در دنیای امروز اهمیتی بالاتر از دارائی های محسوس پیدا نموده است دارائی های نامحسوس ( intangible assetا) است که به عبارت دقیق تر آن را دارائی های فکری و مالکیت های فکری و معنوی ( intellectual property ) می نامند .
مالکیت های فکری به آن دسته از تلاش های ذهن بشری که منجر به بروز نوآوری هایی که ارزشمند بوده و موجب خلق ثروت میشود اطلاق میگردد ، سال ها بحث و جدال میان اندیشمندان باعث گردید که ماحصل این دسته از تلاش ها مانند اموال فیزیکی( منقول و غیرمنقول) شناسایی شده و برای خالقین آن حق مالکیت اعطا شود این دارایی ها معمولا تحت عناویتی چون حق اختراع ، کپی رایت ، طرح های صنعتی ، علائم تجاری و… شناخته میشود؛اما حفظ و حمایت از این نوع دارائی بدلیل ماهیت آن همواره مورد مناقشه بوده است.

با گذر قرن های متمادی از زندگی بشری تجربه های بسیاری برای حفظ و حراست از دارائی های محسوس کسب کرده ایم اما آنچه امروز به دغدغه اصلی صاحبان فناوری و مالکین کسب و کار تبدیل شده ، حفظ و حراست از نوآوری ها و دارائی های فکری است .
در دنیای فناوری ، دیگر دارائی های محسوس نقش چندان کلیدی برای موفقیت یک کسب و کار ایفا نمیکنند بلکه این نواوری و خلاقیت است که باعث پیشی گرفتن از سایر رقبا و برتری در بازار است .
بیشترین دعاوی حقوقی که در حال حاضر میان بزرگان فناوری و کسب و کارهای بزرگ دنیا مطرح است مربوط به همین دارائی هاست ، دعوای میان اپل و سامسونگ بخاطر نقض حقوقاختراع یا دعوای میان وایمو و اوبر بخاطر نقض اسرار تجاری از جمله این اختلافات است.
در کسب و کار های نوپا ( استارتاپ ها) و شرکت های دانش بنیان نیز مهمترین نقش را همین دارائی های فکری ایفا مینمایند اما معمولا صاحبان کسب و کار بدلیل عدم آگاهی از قوانین و یا عدم آگاهی از اهمیت این بخش از دارایی ها ، توان حمایت و حفظ نوآورهای خود را نداشته و پس از مدتی حضور پر رنگ در بازار و به خیال بقای وضعیت موجود به فعالیت خود ادامه میدهند غافل از آن که نوآوری های آنان در کسب و کار به راحتی توسط سایر رقبا به سرقت رفته و پر قدرت تر از آنان سهم وسیعی از بازار را در اختیار و کنترل خود در آورده اند.

تکنیک ها و استراتژی های مختلفی برای حفظ دارائی های نامحسوس در کسب و کار وجود دارد که صاحبان کسب و کار حتما باید از آن آگاه بوده و در کسب و کار خود از آن بهره ببرند .
ما در این کار گاه آموزشی
حمایت از نوآوری ها و ایده های تجاری کسب و کار
حمایت و ثبت دارائی های نامحسوس و مالکیت های فکری
کپی رایت و مصادیق آن
راهکار های حفظ نوآوری های غیر قابل حمایت
و راهکارهای مقابله با نقض حقوق این دارائی ها را بررسی میکنیم.
یادمان نرود که امروز ثروتمند ترین کسب وکار های دنیا نوآورترین آنان است و همگی بخش اعظمی از تمرکز خود را معطوف به حمایت از دارائی های فکری خود نموده اند.
اگر هنوز کسب وکار خود را راه اندازی نکرده اید ، یا اینکه تا کنون چندان به دارائی ها فکری و نامحوس کسب و کارتان توجه نداشته اید و یا حتی ذهنتان مملو از چالش ها و سوالاتی در خصوص حفظ نوآوری ها و راهکارهای موجود است شمارا دعوت به این کارگاه می نماییم.

کارگاه های آموزشی

گفتگو با پشتیبان
سوال داری؟
فینولا خدمات نوین حقوقی
سلام وقت بخیر برای هماهنگی جلسه مشاوره میتوانید با من هماهنگ کنید!