نکات مهم ترم شیت

شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل
شکل

در پست های قبلی راجع ماهیت ترم شیت صحبت  شد اما در این پست قراراست درباره مفاد و نکات مهمی که معمولا در سند ترم شیت اشاره میشود صحبت نماییم:

– تعیین معیار ارزیابی ارزش سهام که در این Term sheet از مبنای pre-money valuation استفاده شده و بر توجه به تاثیر آن بر دارندگان سهام، اوراق بهادار و… تاکید شده است.
– توجه به وجود option pool و ارجاع آن به سند اصلی سرمایه گذاری راند A
– تاکید بر مطابقت مخارج با پلان تجاری(business plan)
– سهام ممتازه ی سریA را در حوزه ی مسائل مربوط به انحلال و دریافت سود در درجه ای بالاتر از سهامداران عادی قرارداده است.
– پرداخت سود سهامداران عادی را منوط به پرداخت کامل سود سهامداران ممتازه نموده و حداکثر دریافتی سهامداران ممتازه را تا سقف دریافتی آنها در زمان انحلال یا فروش شرکت تعیین نموده است.
– در خصوص تبدیل سهام قائل به دو دسته ی تبدیل اختیاری و اجباری است که تبدیل اجباری با وجود شرایطی و حد نصابی از سهام امکان پذیر است.
– اشاره به مقررات ضد تضعیف(anti-dilution) و تبعیت از قواعد کلی این مقررات
– در خصوص حق رای تفاوتی میان سهامداران عادی و ممتازه قائل نشده و حد نصاب های موردنیاز برای تصمیم گیری های شرکت را نیز بیان نموده است.
– ترکیب هیئت مدیره و توجه به این امر که هر گروه از اعضای شرکت (سرمایه گذاران، سهامداران عادی و مدیران مستقل) نماینده ای در هیئت مدیره داشته باشند.
– سرمایه گذاران و دارندگان میزان مشخصی از سهام ممتازه حق دریافت اطلاعات مالی شرکت را در فواصل مشخص شده، خواهند داشت.
– دارندگان سهام ممتازه حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید خواهند داشت.
– انتقال سهام ممتازه با محدودیت هایی روبرو خواهد بود که در توافق نامه ی میان شرکت و سهامداران ممتازه ذکر می گردد.
– وجود شروط first refusal right, tag along right, drag along right در Term sheet .
– در صورت وجود شرایط مذکور در Term sheet ( فوت یا ناتوانی یکی از سهامداران، اعسار یا ورشکستگی یکی از سهامداران، ارتکاب جرائم کیفری و نقض مقرره های توافق نامه ی سهامداران ممتازه) سهامداران این اختیار را خواهند داشت که سهام سایر سهامداران شرکت را خریداری نمایند.
– وجود شروط non-competition, confidentiality, exclusivity در Term sheet و الزام آور بودن این شروط براساس این Term sheet.
– انعقاد قرارداد نهایی منوط به اعتبارآزمایی و موافقت سهامداران می باشد.
– پرداخت هزینه های بررسی و انعقاد قرارداد در صورت نهایی شدن توافقات، برعهده ی شرکت و در صورت عدم توافق برعهده ی هردو طرف به صورت مشترک خواهد بود.

مریم رضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *