قرار نیست تبهکاران همواره چهره خشن، بی نزاکت یا لحن یا شخصیت نامناسب داشته باشند بلکه برخی از تبهکاران با لباس های بسیار شیک، چهره های های بسیار موجه و با وقار و در عیار یک متخصص و حرفه ای ظاهر می شوند و اینجاست که تشخیص سره از ناسره برای قربانی دشوار می شود.

اکنون که فضای مجازی امکان ارتباط گسترده را فراهم کرده دامنه فعالیت این نوع تبهکاران نیز گسترده شده و از ابزار های بهتری برای فریب قربانیان خود بهره می برند .

یکی از انواع کلاهبرداری های رایج در دنیا که امروز در خصوص ان صحبت میکنم به rug pulled معروف است که من آن را کلاهبردای با فرش قرمز می نامم.

در این شیوه فرد تبهکار با مانور های متقلبانه، خود را متخصص یا موفق در حوزه ی خاص یا فردی ثروتمند و قدرتمند معرفی میکند و حتی با تیپ و ظاهری عاریه ای، قربانی خود را به نحوی اغوا میکند که باورش بشود که میتواند با پیروی از ارشاد های مرشد خود به مراد خود برسد در حالیکه این  باور شروع سراشیبی و سقوط است.

معمولاً فرد تبهکار برای جلب اعتماد قربانی، برای خود ظاهری شیک و پر زرق و برق  می سازد و یا از زندگی لاکچری و حتی ارتباطات و قدرت و نفوذ خود در سطح بالا به قربانی نمایش می دهد و در ادامه قربانی را قانع می کند تا برای داشتن یک زندگی مرفه باید خطر کند و پا به پای وی قدم بردارد .

با تاثیری که فرد تبهکار با صحبت ها و کلام خود بر قربانی می گذارد احتمال اینکه قربانی فریب این فرد را بخورد و برای رسیدن به موفقیت نزدیک ترین راه را اعتماد به او بداند بالا ست و در نتیجه این اعتماد ، سرمایه و دارایی های خود را در اختیار این فرد تبهکار می گذارد.

البته هنوز فرش قرمز پهن نشده ، چون اول راه است …معمولا اینگونه تبهکاران سود های قابل توجه برای قربانی به ارمغان می آورند و جرعه ای  از طعم موفقیت را در ابتدا به قربانی می چشانند تا از طریق آن فرد دیگر قربانیان را به دام بیاندازد و وقتی که تعداد قربانیان زیاد شد و فرد تبهکار پول کلان را به جیب زد وقت آن است که فرش قرمز را از زیر پای قربانیان بیرون بکشد …فرد تبهکار با میلیارد ها تومان سرمایه پا به فرار گذاشته و تا قربانیان به خود بجنبند کار از کار گذشته است.

بازار های مالی و کلاهبرداری به سبک فرش قرمز

این سبک از کلاهبرداری در همه زمینه ها ممکن است رخ دهد اما یکی از بارزترین پایگاه های تبهکاران بازار های مالی است. جایی که بسیاری از افراد با هوش مالی و شم اقتصادی و البته با تلاش فراوان توانسته اند زندگی مرفهی برای خود فراهم آورند و به عنوان افراد شاخص و موفق اقتصادی شناخته می شوند.

اما عده ای که هوش و ذکاوت آنان در فریب مردم است و دانش و موفقیت چندانی در بازار های مالی ندارند با ژست های متقلبانه خود را به عنوان افراد موفق و ثروتمندی معرفی میکنند که در بازار سرمایه به این موفقیت رسیده و مخاطبین خود را با نمایش زندگی لاکچری خود که البته عاریه ایست اغوا می کنند و آن ها را ترغیب به خرید سهم ها یا ارز هایی می کنند که میتواند سود های قابل توجهی برای آنان به ارمغان بیاورد اما برخی از این سهم ها یا ارز ها ذاتا ارزش چندانی ندارند اما با افزایش تقاضا و کاهش عرضه این سهم ها  در یک بازه زمانی کوتاه ارزش چشمگیر اما واهی پیدا میکنند و فرد متقلب از این طریق،  بازار و قیمت ها را دستکاری می کند و نظم بازار را به هم می ریزد.

قطعا در ابتدا بسیاری از مخاطبین سود های قابل توجهی بدست می آوردند اما در عمل فرد تبهکار تنها به منافع خود فکر میکند و پس از مدتی فرش قرمزی که زیر پای مخاطبین خود پهن کرده را از زیر پایشان بیرون میکشد و به یک باره با سیل عظیمی از مالبختگانی مواجه می شویم که هیچ دانش و تجربه ای در بازار های مالی نداشته و به سودای کسب سود های کلان به این فرد اعتماد کردند و نتیجه ای جز ورشکستگی برای آنان به بار نیاورده است.

فرش قرمز و باز ارز های دیجیتال

بازار ارز های دیجیتال که یکی از پدید های نوظهر در بازار های مالی است از این قاعده مستثنا نیست.

این روز ها افراد زیادی به این حوزه ورود کرده اند و بخشی از سرمایه خود را در این بازار به گردش در آورده اند.

اخبار سود آوری این بازار باعث شده افراد نا آگاه نیز بار دیگر به هوای کسب منافع زیاد وارد این بازار شوند و همین امر باعث شده افراد تبهکار نیز به کمین آنها بنشینند.

یکی از شیوه های فرش قرمز در حوزه ارز های دیجیتال ترغیب مردم به خرید ارز ها و توکن های بی ارزش است . افرادی که دارای شبکه ای گسترده از مخاطبین هستند مردم را تشویق به خرید ارز ها و توکن های بی ارزشی میکنند که سرمایه گذار اصلی این توکن خود آن شخص است و با بالا رفتن ارزش ناگهانی این توکن، دارایی های خود را نقد کرده و به ناگهان قیمت توکن یا ارز رمز سقوط میکند و خیل عظیمی از مالباختگان را به بار می آورد. معمولاً شگرد پانزی یا دامپ و پامپ در این بازار نیز به همین شیوه صورت می گیرد.

ترفند های کلاهبرداران فرش قرمز چیست؟

معمولا افرادی هستند که رزومه یا تخصص مشخصی ندارند اما با راه اندازی کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی یا با استفاده از دیگر رسانه های مجازی و با ارائه برخی اطلاعات  تخصصی مخاطبان خود را جذب میکنند و از خود شخصیتی موفق یا ثروتمند یا متخصص به نمایش می گذارند.

بسیار تلاش میکنند تا این مطلب را به مخاطبان القا کنند که با بهره گیری از دانش و تجربه خود به این موفقیت رسیده اند و قصد دارند مخاطبان را با راز موفقیت خود آشنا کنند،  در حالی که مسیر موفقیت آن ها همین شیوه ایست که اتخاذ نموده اند تا با فریب مخاطبان به اهداف پنهان خود برسد.

این افراد حتی ممکن است افراد شاخص و معتبر را مورد هجمه قرار دهند تا برای خود اعتباری بدست اوردند و حتی ژست های پوپولیستی به خود بگیرند. معمولاً این افراد هیچ گونه  مدرک علمی و فنی و یا حتی مجوزی دال بر فعالیت در این حوزه ندارند .

توصیه میشود رزومه و سابقه این افراد را از طرق قابل اطمینان بدست آورید وصرفاً برای بدست اوردن اطلاعات تخصصی و آگاهی، از پیج ها و صفحات مجازی بهره ببرید و چشم بسته و بدون آگاهی از سیگنال ها و رهنمود های این اشخاص پیروی نکنید.