هاوینگ بیتک کوین :

این روز‌ها در هر آمار و ارقامی از بیت کوین، صحبتی هم از هاوینگ آن در میان است. اما هاوینگ بیت کوین چیست و چرا تا این حد در قیمت این ارز دیجیتال نقش دارد؟ در طی ماه‌ های گذشته، اگر اخبار و آمار مرتبط با بیت کوین را دنبال کرده باشید، قطعاً بارها و بارها با کلمه‌ ای به نام هاوینگ رو‌به‌رو شده‌اید. اما سوال اینجاست که هاوینگ بیت کوین چیست و چرا این روزها این‌قدر از آن صحبت می‌شود؟ چرا در هر آمار و ارقامی، حداقل یک بار به نام آن اشاره شده است؟ و اما هاوینگ بیت کوین چیست که همیشه یک پای ثابت پیش بینی‌های قیمت آینده این ارز دیجیتال محبوب است؟

هاوینگ بیت کوین چیست و چه اهمیتی دارد :

هاوینگ رویدادی است که پس از وقوع آن، پاداش استخراج هر بلوک جدید در بلاک چین بیت کوین، نصف می‌شود. به این معنی که ماینر ها ۵۰ درصد کمتر از قبل برای تایید هر تراکنش پاداش می‌گیرند. این رویداد به گونه ‌ای تنظیم شده که پس از یافتن هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک رخ دهد  تا زمانی که تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود. هاوینگ بیت کوین از این جهت برای افراد حاضر در این صنعت، مخصوصاً معامله ‌گران اهمیت دارد چرا که باعث کاهش تعداد بیت کوین‌ های جدید در شبکه می‌شود. زمانی که عرضه برای سکه‌ های جدید کم باشد، اگر تقاضا همچنان بالا باشد، قیمت هر بیت کوین چندین برابر خواهد شد. در هاوینگ گذشته، حتی ماه‌ ها قبل و بعد از آن رویداد، همچنان قیمت بیت کوین پر از نوسان بود و حرکت رو به بالایی را تجربه کرد. شرایط حول محور هر بار متفاوت است.

هاوینگ بیت کوین

زمان هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰؛ هاوینگ بیت کوین چه تاریخی بوده است :

آخرین هاوینگ بیت کوین در تاریخ ۱۸ می ۲۰۲۰ (۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹) رخ داده است، درست زمانی که تعداد بلوک‌ ها به ۶۳۰ هزار رسید. پس از این رویداد، پاداش هر بلوک از ۱۲٫۵ به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. در حال حاضر هنوز زمان کاملاً دقیق هاوینگ بیت کوین مشخص نیست، چرا که ایجاد هر بلوک زمان‌ ثابتی ندارد؛ به طور میانگین هر ۱۰ دقیقه، یک بلوک ایجاد می‌شود.

رویدادهای هاوینگ بیت کوین در طول تاریخ

رویداد تاریخ تعداد بلوک پاداش بلوک تعداد بیت کوین‌‌های جدید بین هر رویداد
عرضه بیت کوین ۱۴ دی ۱۳۸۷ ۰ ۵۰ بیت کوین جدید ۱۰٫۵۰۰٫۰۰۰ بیت کوین
هاوینگ اول ۸ آذر ۱۳۹۱ ۲۱۰٫۰۰۰ ۲۵ بیت کوین جدید ۵٫۲۵۰٫۰۰۰ بیت کوین
هاوینگ دوم ۱۹ تیر ۱۳۹۵ ۴۲۰٫۰۰۰ ۱۲٫۵ بیت کوین جدید ۲٫۶۲۵٫۰۰۰ بیت کوین
هاوینگ سوم ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
(زمان تقریبی) ۶۳۰٫۰۰۰ ۶٫۲۵ بیت کوین جدید ۱٫۳۱۲٫۵۰۰ بیت کوین
هاوینگ چهارم سال ۱۴۰۳
(زمان تقریبی) ۷۴۰٫۰۰۰ ۳٫۱۲۵ بیت کوین جدید ۶۵۶٫۲۵۰ بیت کوین
هاوینگ پنجم سال ۱۴۰۷
(زمان تقریبی) ۸۵۰٫۰۰۰ ۱٫۵۶۲۵ ۳۲۸٫۱۲۵ بیت کوین

این فهرست، تمامی هاوینگ‌ ها و پاداش‌ های بیت کوین را نشان نمی‌دهد. از آن جایی که ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک یک هاوینگ رخ می‌دهد، بنابراین این رویداد ها تا سال ۲۱۴۰ به طول خواهد انجامید.

در هاوینگ گذشته بیت کوین چه اتفاقی رخ داد :

پاداش بیت کوین در ۹ جولای سال ۲۰۱۶ (۱۹ تیر ۱۳۹۵) در دومین هاوینگ بیت کوین نصف شد. پیش از آن رویداد، ماینرها برای هر بلوک ۲۵ بیت کوین پاداش می‌گرفتند، اما پس از آن، این پاداش به ۱۲٫۵ رسید. یک ماه قبل از وقوع این رویداد، قیمت بیت کوین از ۵۷۶ دلار به ۶۵۰ دلار رسید. با وجود نوسانات بالا، قیمت بیت کوین روند صعودی ادامه‌داری را طی کرد، به طوری که در یک سال، به قیمت ۲۵۲۶ دلار در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۷ پرواز کرد. الگوی مشابه‌ای هم در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ در اولین هاوینگ بیت کوین رخ داد. زمانی که پاداش هر بلوک از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین رسید. قیمت بیت کوین یک ماه قبل از وقوع هاوینگ، از ۱۱ دلار به ۱۲ دلار رسید و به مدت یک سال قیمت آن در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۳۸ دلار صعود کرد.

چطور هاوینگ بیت کوین روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد :

هنوز کاملاً واضح نیست که سومین هاوینگ بیت کوین چطور و تا چه حد روی قیمت این ارز دیجیتال تاثیر خواهد گذاشت. خیلی از فعالان این حوزه بر این باور هستند که همان الگوی ۲ هاوینگ گذشته، در سومین هاوینگ هم دیده خواهد شد: افزایش قیمت در چندین روز یا چند هفته مانده به وقوع رویداد و افزایش ادامه ‌دار قیمت پس از آن هرچند، هر افزایش قیمتی کاملا بستگی به میزان تقاضا دارد. این چگونگی تقاضای بیت کوین است که باعث می‌شود شرایط آن پس از هاوینگ شکل بگیرد. اما از آن جایی که بازار بیت کوین نسبت به ۴ و ۸ سال گذشته بالغ ‌تر شده است، نمی‌توان دقیقاً گفت که میزان تقاضا، لزوماً به معنی افزایش قیمت یا ثبات آن خواهد بود. در سال ۲۰۲۰، عناصر بسیار زیادی خواهند بود که روی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ تاثیر خواهند گذاشت.

بعد از نصف شدن پاداش بیت کوین، چه روندی برای ماینرها در انتظار است :

هنگامی که پاداش بلوک‌ ها نصف شود، برخی از کاربران متوجه خواهند شد که استخراج بیت کوین به دلیل هزینه ‌هایی نظیر برق و سخت‌افزار، دیگر به صرفه نیست. اگر قیمت بیت کوین به آن اندازه‌ای که باید افزایش پیدا نکند و نتواند هزینه‌ ها را جبران کند، برخی ماینرها استخراج را کنار خواهند گذاشت. اما هر اتفاقی که رخ دهد، به نظر نمی‌رسد تغییری در سرعت استخراج هر بلوک رخ دهد، چرا که نرم‌افزارها به صورت خودکار سختی تایید هر تراکنش را در یک نرخ ثابت حفظ خواهند کرد.

وقتی همه ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شوند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

وقتی تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شود، ماینرها دیگر هیچ بیت کوین جدیدی برای تایید هر بلوک دریافت نخواهند کرد. هرچند، آنها هزینه هر تراکنش را همچنان دریافت می‌کنند؛ این تنها تشویق آن‌ها برای ادامه تایید تراکنش‌ها در شبکه بلاک چین خواهد بود. اما از حالا در مورد این که پس از استخراج ۲۱ میلیون بیت کوین چه اتفاقی رخ داد، نمی‌توان پیش بینی دقیقی انجام داد. این اتفاق بیش از ۱۰۰ سال دیگر (سال ۲۱۴۰) رخ می‌دهد و هیچ شخصی نمی‌داند بازار ارزهای دیجیتال یا حتی شرایط دنیا به چه صورت خواهد بود.

پیش‌ بینی مدیرعامل صندوق پوشش ریسک رمزارز در مورد شوک عرضه پس از هاوینگ بیت کوین :

مدیر ارشد اجرایی صندوق پوشش ریسک رمزارز تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital)  سو ژو   (Su Zhu) می‌گوید معامله‌ گران تاثیر و شوک رویداد هاوینگ بیت کوین را دست کم می‌گیرند.  مدیر عامل صندوق پوشش ریسک تری اروز کپیتال در مصاحبه‌ای با دِبلاک (The Block) توضیح داد که پس از کاهش قیمت تا زیر ۷ هزار دلار، رویداد هاوینگ بیت کوین در ماه می دیگر در پیش ‌بینی قیمت بیت کوین لحاظ نمی‌شود. وی معتقد است و  انتظار دارد پاداش بلاک ماه آینده به شوک عرضه برای معامله‌گران و فشار خرید برای بیت کوین منجر شود.

او گفت:

در این مرحله، من گمان نمی‌کنم که هاوینگ در نظر گرفته می‌شود. چند ماه پیش این مسئله از نظر اهرم قیمت بسیار بیشتر لحاظ می ‌شد. به نظر من هنگامی که هاوینگ بیت کوین اتفاق بیفتد و افراد ببینند که عرضه کمتری در بازار وجود دارد، شوک عرضه بزرگی به بازار وارد می‌شود. وی همچنین معتقد است فعالین این حوزه در نهایت از شدت کاهش عرضه بازار شگفت‌ زده خواهند شد و در نتیجه ابتدا بازار به شکل رقابتی در خواهد آمد و سپس پول جدید نیز وارد می‌شود. وی شایعه ‌ای مبنی بر اینکه استخراج‌کنندگان بعد از هاوینگ بیت کوین تحت فشار قرار خواهند گرفت را رد کرده و توضیح می ‌دهد که بخش اعظمی از شبکه استخراج، چندین سرمایه‌ گذاری‌ ایمن انجام داده‌اند. او همچنین اعلام کرد که شرکت سرمایه‌گذاری‌ اش نرخ بهره اتریوم را برای افرادی که دارایی زیاد دارند تجدید کرده است.