ما در سلسله آموزش های خود قصد داریم به نکات مهم مربوط به قرارداد مشارکت و سرمایه گذاری بپردازیم. در این مقاله اولین بخش از نکات مهم قرارداد سرمایه گذاری را ارائه می نماییم.
هر فعالیت اقتصادی سرآغاز سرمایه گذاری های نقدی و غیرنقدی و یا مادی و معنوی شخص یا اشخاصی است که قصد ایجاد و راه اندازی یک کسب و کار، تولید یک محصول یا ارائه خدمات به قصد کسب منافع یا کارآفرینی هستند .
اما عدم توجه به مسائل حقوقی و عدم تنظیم یک قرارداد مشارکت یا سرمایه گذاری میان شرکا می تواند عواقب غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد .
بنابراین پیش از این که کسب و کار خود را راه اندازی نمایید حتما با شریک یا شرکای خود به طور کامل در خصوص موضوعات و شرایط مشارکت و سرمایه گذاری مذاکره کنید

و اگر به توافق رسیدید حتما به فکر تنظیم یک قرارداد مناسب با شرکای خود باشید.
اکنون بیایید به نکات مهمی که در یک قرارداد مشارکت و سرمایه گذاری باید به آن توجه شود بپردازیم:

1: آورده شرکا مشخص شود !

اولین نکته مهم در یک مشارکت این است که بدانیم آورده طرف مقابل ما به عنوان سرمایه گذار یا شریک کسب و کار چیست !
اگر شریک ما به عنوان سرمایه گذار در کسب و کار سهیم شده است باید درخصوص آورده های نقدی و غیرنقدی مذاکره کنیم و به صورت دقیق و شفاف در این خصوص از سرمایه گذار تعهد بگیریم.
از طرفی اگر شریک دیگر اورده غیرنقدی داشته و یا اینکه بجای آورده نقدی و غیرنقدی میخواهد کار یا دانش فنی خود را در اختیار کسب و کار قرار دهد این نوع اورده هم نیز باید مشخص و شفاف گردد!
حواسمان باشد که تعهدات نامشخص قابل مطالبه نیست !
مثلا اگر بگوییم که سرمایه گذار متعهد است هزینه های کسب و کار را تامین کند و یا اینکه اگر مد نظر شما این است که سرمایه گذار برای یک سال یا تا به نقطه مشخص رسیدن کسب و کار هزینه های لازم را بپردازد

باید این نوع از تعهدات را با اعداد و ارقام روشن کرد و نمی توان یک شریک را متعهد به پرداخت هزینه های نامشخص و نامعینی نمود که ممکن است گاه به میلیارد ها تومان برسد .
بنابراین باید از سرمایه گذار تعهد مشخص به پرداخت مبلغ معین گرفت و یا حداقل تخمینی از هزینه ها تا رسیدن به نقطه سر به سر کسب و کار به دست آورد و تعهد به پرداخت این هزینه ها را براساس یک فرایند مشخص برای پرداخت اخذ نمود.
از طرف دیگر شریکی که اورده ایشان کار یا دانش فنی است باید از ایشان تعهد به کسب خروجی های مشخص به همراه تعهد به حضور برای زمان مشخص را اخذ نمود

و در این مدت تعهداتی مربوط به انتقال دانش فنی یا تحقق شاخص های فنی یا اجرایی را شرط کرد.

2: میزان سهام شرکا یا شیوه تعلق آن مشخص باشد !

موضوع سهام را جدی بگیرید و تعیین آن را به آینده موکول نکنید که منجر به اختلاف های غیرقابل حل خواهد شد.
سعی کنید متناسب با اورده شریک و ارزش کسب و کار سهام هر یک از شرکا را تعیین کنید و یا حداقل معیار تعیین و تعلق سهام را مشخص کنید!
مثلاً اگر معیار تعلق سهام تحقق شاخص های فنی است دقیقاً تعیین کنید که در ازای تحقق چه بخشی از شاخص ها چه میزان سهام تعلق خواهد گرفت و یا اساسا مدت دوره ارزیابی یا تملک سهام چقدر است .
اگر از شیوه تعیین سهام داینامیک استفاده میکنید زمان معیار برای تبدیل سهام و همچنین معیار شفافی برای آن تعیین کنید تا در روز معیار دچار اختلاف نشوید و تمام شیوه های تملک سهام را در قرارداد ذکر کنید.
3: شیوه تصمیم گیری را تعیین کنید!
تصمیمات مدیریتی یکی از مهمترین تصمیماتی است که در کسب و کار اخذ می شود و گاه یا اختلاف در تصمیم گیری باعث برهم خوردن کسب وکار های بزرگ می شود.
بنابراین در قرارداد فی مابین شیوه اتخاذ تصمیم گیری و اختیارات تصمیم گیری را تعیین نمایید .
اگر میخواهید حق وتو در تصمیم گیری ها داشته باشدی باید این حق را به صورت قانونی در قرارداد درج کنید.
اگر بناست تصمیمات با اتفاق آرا یا اکثریت نسبی اخذ شود باید این مساله در قرارداد تصریح شود و حدود اختیارات افرادی که به عنوان مدیر یا نماینده از میان شرکا تعیین می شوند

حتما مشخص شود وگرنه ممکن است در مظان اتهام خیانت در امانت مواجه شوید.

4: در خصوص محاسبه سود و زیان و یا تقسیم عواید صحبت کنید!

برخی از شرکا یا سرمایه گذاران انتظار دارند تا پیش از هر گونه تقسیم سود سرمایه اولیه از محل درآمد برگردد و سپس تقسیم سود انجام شود.
برخی شرکا انتظار دارند تمام درآمد ها صرف کس بو کار شود و تقسیم سود تا هنگام رسیدن به رشد مدنظر انجام نپذیرد.
گاهی در محاسبه یا تعیین هزینه های قابل قبول یا برداشت درآمدها دچار اختلاف نظر می شوید سعی کنید در خصوص درآمد و هزینه سیستم شفافی را پیش بگیرید و در خصوص اقلام هزینه ای یا درآمدی به اتفاق نظر برسید.

5: شیوه خاتمه قرارداد مشارکت را پیش بینی کنید!

هیچ شریک یا سرمایه گذاری تا ابد قصد مشارکت یا همکاری ندارد! بنابراین باید وضعیتی را پیش بینی کنید که سرمایه گذار یا شرکا بتوانند به شراکت خود خاتمه دهند

یا حتی شرایط شکست کسب و کار و خاتمه فعالیت کسب و کار را پیش بینی کنید و یا معیار های آن را تعیین کنید.
تا اگر روزی شریکی قصد خروج از کسب و کار را داشته باشد و یا هنگامی که قصد انحلال مشارکت را داشته باشید در این خصوص از پیش وضعیت شرکا تعیین تکلیف شده باشد .
مثلا برخی از شرکا پیش بینی میکنند اگر پس یک سال درآمد مدنظر کسب نشود و یا بعد از گذشت دوسال به سود عملیایت دست نیابند اقدام به انحلال کسب و کار نمایند

و یا اینکه شریکی که تعهد به صرف زمان و مدیریت کسب و کار نموده است باید بداند تحت چه شرایط تعهدات خود را محقق نموده و میتواند از کسب و کار خارج شود و سهام خود را بفروشد.

در آخر بدانید قرارداد سرمایه گذاری و مشارکت را باید جدی بگیرید زیرا میتواند مهم ترین اتفاق شما در زندگی باشد

و سهل انگاری یا رودربایستی در پیشنهاد تنظیم یک قرارداد استاندارد توسط یک وکیل یا مشاور حرفه ای موجب از بین رفتن سرمایه ها ی شما می گردد.
فینولا به عنوان یک مجموعه تخصصی در حوزه خدمات حقوقی میتواند متناسب با نیاز شما در جلسات مشاوره قرارداد سرمایه گذاری یا مشارکت را برای شما تدوین کند و در راه اندازی کسب و کار در کنار شما باشد.